Gosia's lavish weekend breakfast

Małgośka
5
  (1 reviews)
shared meal
1hr 30min
Kraków, Poland

I eat healthy these days but weekends is when I tend to spoil myself, breakfast being the very treat after a busy week. My breakfasts are legendary among my friends but since I now live alone, I'd like to share this experience with someone new from time to time. Be my guest!

Included: half a bottle of sparkling wine, unlimited teas and coffee + soundtrack by Ella, Aretha, Louis and Nina.

Vegan options available on request. Minimum of 3 savoury and 1 sweet dish + fruit. There is always some type of home-baked bread.

The menu below is a sample one.

About Małgośka

W Krakowie zostało moje serce, w Londynie - większa część młodości, a Warszawa to nowy rozdział w moim życiu. Spędzam tu tydzień roboczy, a w weekendy zazwyczaj nosi mnie po świecie. Odwiedziłam dotychczas 43 kraje, od 12 lat jestem członkinią Couch Surfingu, po godzinach zajmuję się włażeniem pod p...

W Krakowie zostało moje serce, w Londynie - większa część młodości, a Warszawa to nowy rozdział w moim życiu. Spędzam tu tydzień roboczy, a w weekendy zazwyczaj nosi mnie po świecie. Odwiedziłam dotychczas 43 kraje, od 12 lat jestem członkinią Couch Surfingu, po godzinach zajmuję się włażeniem pod podszewkę miasta, odkrywaniem nowych miejsc, graniem na gitarze i ukulele, projektowaniem akcesoriów rowerowych, udzielaniem się w NGOs, tańcem, nurkowaniem, fotografią i gotowaniem. Moja kuchnia jest wegetariańska, jestem absolutną wyznawczynią gotowania z produktów sezonowych, a moimi ukochanymi miejscami w polskich miastach są targowiska. Ostatnio robię też przetwory z owoców zerwanych z drzew i krzewów w mieście. Ciekawe, jak mi będzie zimą smakowała ta "seria warszawska".. :)Mieszkam w kawalerce w Śródmieściu, nie mam wielkiego stołu, więc chcę się po prostu podzielić z jedną lub dwoma osobami tym, co gotuję dla siebie (bo zazwyczaj nagotuje mi się za dużo...).Kocham ciasta i inne słodkości. Oraz długie rozmowy o ważnych sprawach.

Reviews

5
  (1 reviews)
Jan
over 1 year ago
5

Gosia was the perfect host. She instantly made me feel at home and I didn't feel awkward or out of place. We spoke in Polish, in order for me to practice my pigeon Polish, but Malgosia is just as fluent in English. I am not a Veggie as a whole, but this did not matter as the meal was excelle...

Gosia was the perfect host.

She instantly made me feel at home and I didn't feel awkward or out of place.

We spoke in Polish, in order for me to practice my pigeon Polish, but Malgosia is just as fluent in English.

I am not a Veggie as a whole, but this did not matter as the meal was excellent.

The soup starter was that good, I had two helpings. Followed by the Zucchini salad with coffee dressing, went down very well.

And a lovely treat in pancakes with again, fresh sourced raspberries.

My only regret was that the wine I bought to the meal did not do the food justice.

Gosia was great company and we conversed about many subjects.

I was offered coffee to finish off the meal, but I declined, because the time had gone so quickly and I knew that Gosia was working the next day, which was sad as I would have liked to have continued our chats, if it hadn't been a 'school night'.

This was my first experience of an Eataway meal, and I want to do it again.

I hope that on my next visit I will be able to book another meal with Gosia.

Fab night.

Enquire now
$13 per person

Send Małgośka a message to let them know you're interested!

Latest Activity
Małgośka published a shared meal